E martë, 27.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Pra në bazë të përgatitjeve dhe në bazë të përforcimeve të bëra mund të konstatohet s e Renova do të lufton për titullin e kampionit, Teteksi për mesin e tabelës më elitën e futbollit ndërsa ekipet e ligës së dytë Shkëndija dhe Drita do të luftojnë kreun e tabelës për kualifikim në ligën e parë në fund të kampionatit
Renova, Teteksi, Shkėndija  dhe  Drita  pretendojnė  realizimin e pretendimeve tė veta
Shaban Sinani

14.07.2009, Tetovë: Në kampionatin e ri republikan të futbollit në ligën e parë dhe të dytë rajoni i Tetovës do të prezantohet me katër skuadra dhe atë dy në elitën e futbollit Renova dhe Teteksi, si dhe dy në ligën e dytë Shkëndija dhe Drita e Bogovinës.

Katër ekipet tanimë me të madhe janë duke zhvilluar përgatitjet për startin e kampionatit sidomos Renova dhe Teteksi meqë kampionatin në ligën e parë starton me 1 gushtë.
Skuadra e Renovës për shkak të pjesëmarrjes në kupat evropiane përgatitjet I ka filluar që nga 10 qershori, ndërsa pas eliminimit nga Dinamo e Minskit ekipi ka pasur 5 ditë pushim që përsëri të fillon me ditën 16 korrik për fazën përfundimtare të përgatitjeve.

Në kampionatin e ri Renova do të jetë e përforcuar me Faruk Statovcin dhe Fisnik Gashin kosovarët e KF Milanos nga Kumanova si dhe me Boban Jançevskin I cili përsëri u kthye në ekipin e “gjipspunuesëve”, ndërsa nga ekipi janë larguar Stojanov, Trajçov, Bozhijanov dhe Stankoviq “Bëjmë përpjekje që të sjellim edhe dy-tre përforcime cilësore deri në fillim të kampionatit” ka thënë sekretari i përgjithshëm Xhevdet Rustemi .
Me fondin e lojtarëve që aktualisht ka Renova dhe me emrat të cilët pretendon të afroj, xhepçishtasit pretendojnë kreun më të lartë në renditjen tabelore, pasi realisht janë skuadra më serioze për këtë titullin e kampionit.

Teteksi i Tetovës pas plot 16 viteve përsëri bëhet pjesë e elitës së futbollit ën Maqedoni, dhe mu për këtë arsye drejtuesit e klubit gjatë këtij afati kalimtar kanë sjell disa emra të njohur në futbollin vendor, kështu deri më tani dihet se janë angazhuar portierët Kmetovski dhe Kolev si dhe futbollistët Postolov, Levkov, Naumovski dhe Bogoevski.
Pretendimet e kësaj skuadre si duket do të jenë që të ruajë statusin e ligës së parë gjegjësisht mesi i tabelës, por nuk përjashtojnë mundësinë që të shfrytëzojnë rastet edhe për plasman më të lartë.

Në ligën e dytë rajoni i pollogut do të prezantohet me KF Shkëndija e Tetovës dhe KF Drita e Bogovinës. Dy skuadrat tanimë me intensitet të shtuar janë duke u përgatitur me për kampionatin e ri 2009-10.

Shkëndija


Shkëndija ka filluar me përgatitje me 29 qershor dhe freskime të shumta si në stafin teknik ashtu edhe në fondin e futbollistëve. Stafi i ri teknik startoi me Ibraim Osmanin, Qatip Osmani dhe Enver Ramadanin, mirëpo përshkaqe të panjohura për opinionin nga posti shef i stafit teknik është tërhequr Ibrahim Osmani dhe këtë post aktualisht e vazhdon Qatip Osmani.

Deri në ditën e sotme nuk kemi njohuri se do angazhohet apo jo ndonjë trajner përgjegjës. Sa i përket futbollistëve deri më tani janë angazhuar Bllagojçe Gllavevski, Marko Cvetkoviq, Izair Emini, Jovanoviq, dhe si duket edhe ish lojtari i këtij klubi Nuriman Ismaili si dhe disa lojtar të rinj nga ekip Drita e Bogovinës Armend dhe Bleron Nafija, Iliknur Xhaferi dhe Elmedin Asani. “Pretendimet tona dhe të Shkëndijës si gjithmonë janë ato të njëjtat par kreu i tabelës dhe kthimi në elitën e futbollit.

Kemi cilësi kemi edhe mundësi që këtë kampionat të realizojmë këtë” tha nënkryetari i klubit Idriz Ibishi.

Para fillimit të kampionatit të ri sipas të gjitha gjasave do të organizohet edhe manifestimi 30 vjetori i Themelimit të KF Shkëndija , ku parashihet një program i pasur kulturo sportiv.
Drita e Bogovinës me përgatitje ka filluar me datën 6 korrik.

Në krahasim nga kampionati i kaluar në formacioni e këtij ekip ka shumë emra të rinj të futbollistëve, mirëpo si duket përforcime më të mëdha janë: Misajlovski, Jakovçevski, Mexhit Neziri, Mevlan Arifi, Agron Mustafi dhe disa të tjerë emrat e të cilëve do të dihen këto ditë . “S’ka dilemë tani kemi përvojë të duhur, kemi edhe cilësi dhe me siguri do të pretendojmë pjesën më të lartë në renditjen tabelore” tha Asan Asani drejtor i KF Drita.

Mexhit Neziri


Pra në bazë të përgatitjeve dhe në bazë të përforcimeve të bëra mund të konstatohet s e Renova do të lufton për titullin e kampionit, Teteksi për mesin e tabelës më elitën e futbollit ndërsa ekipet e ligës së dytë Shkëndija dhe Drita do të luftojnë kreun e tabelës për kualifikim në ligën e parë në fund të kampionatit

Publikuar: 15.07.2009 | 05:26
Lexuar: 2548 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime