E enjte, 25.08.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Rritja aktuale e aksioneve të kësaj firme filloi para dy javëve kur rezultatet e punës në tremujorin e parë të vitit financiar 2011/2012 e befasuan pozitivisht tregun, transmetojnë mediat amerikane.
Çmimi i aksioneve të prodhuesit amerikan të telefonëve të popullarizuar, tablet dhe llogaritës "Ejpëll" për herë të parë në histori e tejkaloi kufirin prej 500 dollarëve dhe tani është firma më e shtrenjtë në botë.

Aksionet e "Ejpëll" të hënën u përforcuan për 1,5 për qind në 500.60 dollarë.

Rritja aktuale e aksioneve të kësaj firme filloi para dy javëve kur rezultatet e punës në tremujorin e parë të vitit financiar 2011/2012 e befasuan pozitivisht tregun, transmetojnë mediat amerikane.

Të dhënat për periudhën tremujore prej tetorit deri në dhjetor të vitit 2011 "Ejpëll" i publikoi më 24 janar. Fitimi pastër i kompanisë është rritur për 118 për qind në nivel vjetor, në 13,06 miliardë dollarë, ndërsa qarkullimi është më i madh për 73 për qind dhe arriti 46,3 miliardë dollarë.

"Ejpëll" nga vera e kaluar vazhdimisht ndërrohet në fronin e firmave më të vlefshme botërore me koncernin e naftës "Ekson Mobajll".

Pas rritjes së fundit të aksioneve, vlera e bursës së "Ejpëll" paraqet 400 miliardë dollarë. Vetëm si krahasim, vlera e bursës së "Majkrosoft" paraqet 258 miliardë dollarë, e Google 199 miliardë dollarë.

Publikuar: 14.02.2012 | 11:40
Lexuar: 2235 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
stonewall (18/02/2012 14:41:42) Njė korigjim i vogėl...nuk ėshtė ejpėll por ėshtė epėll

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime