E mërkurë, 28.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ata kanë arritur që për herë të parë të krijojnë lëngun e portokallit gjenetikisht të modifikuar nga i cili mund të përftojnë “super-efekte” me veti kuruese.
Lėngu “magjik” i portokallit me fuqi kuruese

Është arritur një shpikje tepër interesante nga disa shkencëtarë të Valencias të cilët kanë bashkuar portokallin e ëmbël spanjoll me atë të kuq sicilian.

Ata kanë arritur që për herë të parë të krijojnë lëngun e portokallit gjenetikisht të modifikuar nga i cili mund të përftojnë “super-efekte” me veti kuruese.

Ky lëng do të jetë në gjendje të ndihmojë në luftën kundër obezitetit, diabetit, problemeve kardiake dhe disa sindromave të tjera.

Ky studim është shpjeguar akoma dhe më i detajuar nga John Innes Centre di Norwich, në publikimin që i është bërë në revistën “Plant Cell”.

Publikuar: 16.03.2012 | 15:51
Lexuar: 822 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime