E mërkurë, 28.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

“Kjo funksionon me ujë, e kemi traditë nga pleqtë denbabaden ekziston kjo ka kohë. Nuk mundë ti numërojmë sa vite funksionon, është me ujë funksionon me ujë e kemi traditë të vjetër e vazhdojmë traditën e pleqve”, deklaroi Setki Ejupi, pronari i mullirit.
Mulliri qė me qindra vite vazhdon tė bluaj

I ndërtuar para disa qindra vitesh, i trashëguar nga gjenerata të tëra, që t`u shërbejë banorëve të këtij rrethi, edhe sot e kësaj dite punon mulliri me ujë i fshatit Bogovinë të Tetovës. Teknologjia moderne, thuajse aspak nuk ka prekur në këtë mulli, që bluan grurin me gurë.

“Kjo funksionon me ujë, e kemi traditë nga pleqtë denbabaden ekziston kjo ka kohë. Nuk mundë ti numërojmë sa vite funksionon, është me ujë funksionon me ujë e kemi traditë të vjetër e vazhdojmë traditën e pleqve”, deklaroi Setki Ejupi, pronari i mullirit.

Kapaciteti i ulët i prodhimit, duket se aspak nuk e brengos pronarin 70 vjeçar të këtij mulliri. Si duket kjo e ka shtyre që zanatin t’ia përcjellë birit të tij, Musait.

“Dy baballarët e kanë bë këtë dhe unë i treti, edhe djali punon këtu. Puna sa vjen e ndalet është ndal gati krejt ka kaluar koha e këtij mulliri”, tha Musa Ejupi, djali pronarit të mullirit.

Por, pavarësisht uljes së fitimit, pronarët e këtij mulliri të lashtë shprehen krenar për të. Sipas tyre, mënyra e këtillë e prodhimit të miellit është më pastër sepse gjithçka bëhet në mënyrë natyrale. Madje thonë se kujdes të veçantë i kushtojnë gurit, i cili në Maqedoni nuk mund të gjendet askund.

“Guri këtu në Maqedoni nuk ekziston, e kemi pru gurin nga Kosova, Mitrovica, këto gurë i kemi nga Mitrovica”, shtoi Musa Ejupi, djali pronarit të mullirit.

Në pjesën tjetër të mullirit punon xhaxhai i Musait. Ai ka humbur dorën e tij në vitet e tetëdhjeta duke pastruar gurët, megjithatë edhe më tej vazhdon ta punojë këtë punë. Edhe pse me një dorë, ai mundohet t’i bëjë të gjitha punët që i punojnë vëllai dhe nipi i tij.

“Do e sjellë duhet ta shkarkojë, do e vendojë në peshojë do e heq duhet ta gjuaj për bluarje. Do lidhet mielli duhet ta fus nëpër thasë, do vijë për ta marrë duhet ti ndihmojë për ngarkim, kjo është”, theksoi Ramadan Veapi, vëllai pronarit të mullirit.

Që kësaj tradite ti shtohet edhe më shumë origjinaliteti i saj, në të dy mullinjtë punohet ende me llambë gazi. Rryma elektrike, asnjë herë nuk ka qarkulluar në të.

Edhe pse në stil të vjetër mulliri me ujë i fshatit Bogovinë punon ende dhe duket se si i tillë do të ekzistojë edhe një periudhë më të gjatë sepse çdoherë ka prej atyre që e duan bluarjen natyrale të grurit dhe misrit.

Bashkim Sulejmani

Publikuar: 24.08.2009 | 19:22
Lexuar: 4921 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
saban ikbal (20/10/2009 01:22:41) yasom saban rujd
saban ikbal (20/10/2009 01:27:58) mlogo pozdrav ot tek
sara (09/05/2014 19:20:21) me vjen mir qe ky profesion trashegohet
sara (09/05/2014 19:20:52) me vjen mir qe ky profesion trashegohet
brez pas bezi

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime