E diel, 25.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Disa njerëz thonë që dhimbja e veshit është një nga llojet më të rënda të dhimbjes. Fatmirësisht, ka ilaçe natyrore të cilat shumë shpejt e lehtësojnë dhimbjen.
Dhimbja e veshit, ja ilacet natyrore
Të rriturit shumë më rrallë ndiejnë dhimbjen në zonën e veshëve. Por, dhimbja e veshit më së shpeshti shfaqet tek fëmijët, ndërsa mund të jetë e fortë ose e lehtë, afatshkurtër ose mund të zgjasë me orë. Mund të prekë njërin vesh, ose të dytë, dhe atë në të njëjtën kohë.

Disa njerëz thonë që dhimbja e veshit është një nga llojet më të rënda të dhimbjes. Fatmirësisht, ka ilaçe natyrore të cilat shumë shpejt e lehtësojnë dhimbjen.Hudhra

Nxehni një thelb hudhre në vaj ulliri. Lëreni të ftohet, duhet të jetë i ngrohtë, por jo shumë. Vajin e derdhni në vesh, lëreni të qëndrojë 5-10 minuta, pastaj ktheni kokën në anë tjetër që vaji të dalë dhe gjatë kësaj përdorni fashë ose pecetë ose diçka që do të thithë vajin. Kurrsesi mos vëni hudhër të gjallë në vesh, sepse mund të nxisë irritimin e lëkurës dhe therje apo djegie.Kanella

Përzini pak kanellë me vaj ulliri dhe pastaj nxeheni. Kur bëhet e nxehtë, largojeni nga zjarri dhe lëreni që të ftohet derisa të bëhet e vakët. Kulloni përzierjen, ndërsa vajin e vërë në vesh. Lëreni të veprojë 5 deri 10 minuta.Bar veshi

Siç e ka emërtuar shumë mirë edhe populli, bar veshi është bimë e cila me shekuj përdoret për shërimin e inflamacioneve të ndryshme. Merrni disa gjethe të kësaj bime, preni dhe shtrydhni lëngun në vesh. Lëreni të veprojë disa minuta, dhimbja do të reduktohet. Lëngun e bar veshit mundeni edhe ta nxehni që ta keni sa më përshtatshëm

Publikuar: 02.06.2012 | 11:17
Lexuar: 7492 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
kaltrina (11/04/2013 17:39:41) jom e bnteresone per vesh si perdoret hudra me vaj ulliri thjesh spo e koptoj kum dhimt shum vesh flm per m,irkuptim
Sinan rashica (26/08/2014 12:18:01) Pershendetje kam nje pytje kam dhimbje veshi te dy vesht me dhem bin krurje therje djegje qe nje koh te gjat afer nje viti kam qen ne orl por me thojn nuk kini kurgju une gji dit e me shum Po kam dhimt shtres nuk po di qka te bej ju lutem me ndimoni ta di qka te bej jam 47 vjeqar
enve (30/07/2015 19:48:55) prshendetje kam nje pytje kam krurje te veshit qe nje koh te gjat a mund teme tregoni qfar ila****te perdor jam 43 vjeqar
adelinavarangu (10/03/2016 20:22:06) pershendetje doja te dija ndonje ilac bimor per dhimbjen e veshit madje i kullon
Sajona (25/04/2016 02:27:48) Pershendetje kam nje dhimje veshi me rreh vtm veshi i djatht edhe kam shum dhimbje te padurueshme nga ai vesh mund tme thoni cte bej largohet dhimbja po tperdoresh ndonje ilac dhe cfar ilaci?

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime