E martë, 24.04.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Berati,

Publikuar: 03.09.2009 | 23:39
Lexuar: 16956 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
ARMANDO (20/12/2009 02:53:57) *****Interesant informacioni per Beratin*****
brunilda nako (22/03/2010 16:52:08) kjo pasuri me ben te ndjehem krenare qe jam nga qyteti i "nje mbi nje dritareve"
ana (19/05/2010 01:12:16) edhe mua gjithashtu qe jame nga qyeti me i bukur i shqiperise sigurishte pa haruar edhe qytett bregdetRE po a me thoni nuk eshte ky qyet per tu ndjere krenare?????????????? skeni nevoje te mendoheni pergjigjen e keni mesiperm !!!!!!!!!!!
dhimiter berati (05/12/2010 22:36:22) berati,me te vertet eshte qytet magjik,dhe shum ilasht,qytet i hapave te para te njerzimit.une nuke e di se si eshte vertetuar dhe faktuar per vjetersin e tije 2400 vjecare ne kohen e regjimit komunist dhe njerzit u besoine akoma ketyre [nuneve]une se besoi kuren e kures.ne qofte se ka fakte ti shkruani,para se thuhet berati 2400 vjecare,degjoi gjithemon kure lexoi per beratin. dua te beje tre pytje; 1-pse e ka emrin berat. 2-si shpjegohet emri vilabisht. 3-pse ka mbet edhe sot e ksaj dite emri molisht.4-pse e ka emrin magalem.te lutem z.rushan dostine se ke mundesise ju jetoni ne berat dhe munde te gjeni materjal,ne muze ose ndoshta edhe i dini vet.ju falnderoi per temen,ju faleminderit.nywyork 12/5/2010
SARA ALIJAJ (11/12/2012 15:05:44) PER MENDIMIN TIM BERATI ESHTE QYTET SHUM I BUKUR QE VETEM SHIPTARET MUND TA KEN
SARA ALIJAJ (11/12/2012 15:09:07) BERATI ESHTE NJE QYTET SHUME I BUKUR QE MUND TE GJEHET VETEM NE SHQIPERI
SARA ALIJAJ (11/12/2012 15:09:38) BERATI ESHTE NJE QYTET SHUME I BUKUR
gretaasllani (17/12/2012 17:14:10) po laco shume i bukur Berati
ajo goca (22/05/2013 20:39:43) Ju falenderij per kete reportazh.Me duhej nje i tille dhe nga te gjith me pelqeu shume kjo.Shpresoj qe te marr note te mire neser me kete reportazh.Shpresoj mos tu ngeli hatri qe ua kopjova
fgbd (11/12/2013 18:51:13) berati eshte fantastikkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kkkkkk
by:nje beratase
faega (15/12/2013 14:42:35) berat ce pate fat
eriselda toska (13/01/2014 20:20:07) Eshte informacion shume i bukur jam shume shume kremare qe jam nga berati
Marina (15/01/2014 17:47:53) Mund te me jepni disa gatime tradicionale te beratit???
eri eri (03/11/2014 03:40:45) komplimente per reportazhin sepse dhe qytetaret shqiptar si njohin vlerat e vendit te vet..por eshte nje qytet qe cdo kush do kerkonte te jetonte sepse bukuria kultura mikpritja na ben qe te ndihemi krenar...i love you berati im
dgjojh (04/12/2014 18:20:21) Berati qytet me te vertet I bukur
rona (04/01/2016 13:07:42) Superrr
goamroasr dddsfsdgfsdfgs (21/11/2016 19:33:15) esht kot o palla
un jam (21/11/2016 19:42:09) 1. Njė pėrshkrim i shkurtėr
A doni tė pėrjetoni nė tė njėjtėn kohė tė gjitha periudhat e historisė sė Ballkanit dhe tė Shqipėrisė? Atėherė nuk duhet tė lini pa vizituar zemrėn e Shqipėrisė, Beratin. "Qyteti i njė mijė e njė dritareve", sikurse ėshtė bėrė zakon tė thuhet, ėshtė njė nga pikat turistike mė tė mira nė tw gjithw vendin. Nė kohėt e sotme qyteti ka ruajtur karakteristikat arkitektonike tė njė qyteti tipik tė periudhės sė vonė osmane (fundi i shekullit XIX dhe fillimi i shekullit XX), njė rast mė tepėr pėr t’u zhytur nė atmosferėn e atyre viteve qė shėnuan historinė tw gjithw Ballkanit. Histori e gjatė, vende pa fund pėr t’u vizituar, njė klimė e shėndetshme dhe shumė itinerare nga ku mund tė njihni Shqipėrinė e vėrtetė, kėto tė gjitha mund t’i gjeni nė Berat.

2. Pozita Gjeografike
Rrethi Beratit shtrihet nė Krahinėn Malore Qendrore dhe pjesėrisht nė Ultėsirėn Jugperėndimore tė Shqipėrisė. Berati ndodhet 122 kilometra larg kryeqytetit tė vendit, Tiranės, si dhe 92 kilometra larg Durrėsit dhe 81 kilometra larg Vlorės, qė janė portet kryesore tė Shqipėrisė. Duke prenotuar njė hotel nė Berat do tė siguronit njė bazė tė mirė nga ku tė niseshit mė pas nė zbulim tė Shqipėrisė.

3. Historia
Disa gjetje prehistorike na bėjnė me dije se territori i sotėm i qytetit duhet tė jetė banuar qė nga epoka e bronzit, afėrsisht 2600-1800 vjet para Krishtit. Berati ka qenė qendra e fisit ilir tė dasaretėve, tė cilėt ngritėn fortifikimet e para pėr tė mbrojtur luginėn e Osumit. Tit Livi, historiani i famshėm romak, na ka lėnė njė pėrshkrim tė pushtimit tė tij prej legjioneve tė Romės, tė komanduara nga legati Apustius, nė vitin 200 para Krishtit. Qyteti mė pas mori emrin Antipatrea, ndonėse hera-herės cilėsohej edhe si Albanorum Oppidium. Romakėt ndėrtuan njė kalim tė fshehtė drejt Osumit, shenja tė tij janė ende dhe sot, nga i cili qyteti mund tė duronte edhe rrethime tė gjata. Kėshtu pak nga pak, nga njė qendėr vetėm ushtarake, Antipatrea nisi tė shndėrrohej nė njė qytet tė mbrojtur mė sė miri.Perandori Bizantin, Teodos II e pushtoi nė 440 pas Krishtit dhe i vuri emrin e sė motrės Pulkeria, kėshtu Berati pėr disa kohė u quajt Pulkeriopolis. Kjo ėshtė teza deri mė sot mė e pranuar. Porse ka edhe mendime tė tjera lidhur me identifikimin e fortifikimit antik tė Beratit. Nė shekullin e VII bullgarėt pushtuan qytetin dhe i vunė emrin Beligrad (Qytet i Bardhė), nga vjen emri i sotėm Berat. Qyteti mė pas kaloi njė periudhė tė stuhishme, duke kaluar nga njė pushtues te tjetri. Bullgarė, bizantinė dhe anzhuinė i lanė vendin njėri tjetrit. Pikėrisht me rastin e rimarrjes sė Beratit nga Bizanti, ėshtė ndėrtuar Kisha e Shėn Marisė sė Vllahernės, ende sot nė gjendje tė mirė nė kala. Ajo i kushtohet disfatės sė anzhuinėve nė 1271. Mė 1345 qyteti u pushtua nga serbėt dhe mė vonė u shndėrrua nė qendėr tė njė principate tė gjerė tė drejtuar nga fisnikėt shqiptarė, Muzakajt, qė shtrihej deri nė Kostur, nė Greqinė e sotme. Nga emri i kėsaj familjeje sundimtarėsh vjen emri i fushės mė tė madhe nė Shqipėri, asaj tė Myzeqesė.
4. Popullsia, Besimi, Ekonomia
Popullsia Nė rrethin e Beratit zyrtarisht popullsia ėshtė 71.000 banorė. Popullsia ka pėsuar njė rėnie tė ndjeshme pas vitit 1990, kohė nė tė cilėn u mbyllėn ndėrmarrjet e mėdha industriale.
Besimi Nė qytet bashkėjetojnė tri fe: myslimanė, bektashinj dhe tė krishterė ortodoksė. Lagjet e vjetra, Kalaja, Mangalemi dhe Gorica janė kryesisht ortodokse. Lagjet e tjera tė vjetra nė rrėzė tė kodrės popullohen nga myslimanė, ndėrsa ato fare tė reja nga popullsi e pėrzier, por edhe nga bektashinj tė vendosur vonė tė ardhur nga zona e Skraparit. Bashkėjetesa mes besimeve ėshtė njė nga tiparet dalluese tė Beratit. Ekzistenca e 40 kishave dhe 30 xhamive nė njė hapėsirė relativisht tė vogėl e bėn Beratin njė udhėkryq tė rėndėsishėm fetar e kulturor.
Ekonomia Nė zhvillimin aktual ekonomik Berati ėshtė fokusuar nė industrinė e Agro-Turizmit si dhe atė tė Bujqėsisė. Njihet pėr prodhim i cilėsisė sė lartė tė Marmelatės, mjaltit dhe frutave tė thata.

5. Tradita dhe Zakone
Tipi tradicional i banesės ėshtė me ēardak, me tavane dhe gdhendje druri brenda. Katet e poshtme shpesh janė pa dritare, muret janė tė bardha dhe tė lyera me gėlqere. Shumica e kateve pėrdhese janė ngritur mbi shkėmb dhe kanė puse. Muret e shtėpive janė tė larta me shumė dritare, portat e hyrjes dhe dyert janė tė rėnda, me dru tė gdhendur.

Veshja Tradicionale Nė zonėn fushore mbanin veshje me brekushe pėr burrat dhe njė pjesė kostumin me poture, kurse gratė mbanin linjė tė gjatė dhe pėrparje e mbulesa koke tė pambukta me shumė zbukurime. Veshja qytetare pėr burrat ishte kostumi me fustanellė, pėr gratė kostumi kishte zbukurime e qėndisje ari.
Vallet janė kryesisht tė tipit dyshe myzeqare, shoqėruar me kėngė polifonike. Vallja qytetare beratase shoqėrohet me saze.

Kėngėt Berati ėshtė i njohur pėr kėngėn popullore qytetare. Kėnga e qytetit ėshtė njė pėrzierje mes traditės sė kohės osmane tė pėrforcuar edhe nga folklori i Shqipėrisė sė Mesme, dhe traditės polifonike e qytetare qė vjen nga Toskėria, Shqipėria e Jugut. Kėshtu qė kėnga qytetare beratase ėshtė njė lloj krejt i veēantė nė muzikėn popullore shqiptare. Kaseta e disqe mund tė gjeni nė dyqanet e shumta nė qendėr tė qytetit.

6. Vende pėr tu vizituar
Ēfarė mund tė vizitoni
Mandalemi dhe Gorica janė dy lagje tė qytetit tė Beratit qė dallohen pėr harmoninė me terrenin nė tė cilėn janė ndėrtuar. Kėto dy lagje sė bashku me kėshtjellėn pėrbėjnė komplekset mė karakteristike tė qytetit. Shumica e shtėpive kėtu janė Monumente Kulture.
Kalaja e Beratit ngrihet mbi njė kodėr prej 187 metra, ndodhet nė pjesėn e sipėrme tė qytetit dhe ka mure tė larta rrethues tė ndara nga 24 kulla. Ėshtė ndėrtuar me gurė gjigandė nė formė katrori. Kėshtjella ėshtė ngritur sipas njė plani trekėndėsh. Sapo hyn nė kėshtjellė majtas ndodhet Kisha e Shėn Todrit me afreske tė bukura tė pikturuara nga piktori i famshėm shqiptar Onufri. Ajo i pėrket shekullit XVI, por ėshtė ndėrtuar mbi themele edhe mė tė vjetra. Nė kėtė kishė do tė gjeni disa ikona: Krishti Pantokrator, e shekullit XVI, Gjon Pagėzori, Virgjėresha Mari me fėmijėn, shumica vepra tė Onufrit. Vizita nė kala bėhet nė ēdo orė tė ditės. Bileta kushton 50 lekė / 100 lekė pėr tė huaj.
Muzeu Ikonografik “Onufri” ėshtė nga mė tė vizituarit e qytetit dhe nga mė tė rėndėsishmit nė krejt Shqipėrinė. Nė tė ndodhen njė numėr i madh ikonash tė realizuara nga mjeshtri mė i madh i pikturės mesjetare shqiptare Onufri dhe biri i tij, Nikolla, si dhe tė shumė artistėve tė tjerė tė artit ikonografik. Muzeu u pėrurua nė 1986. Kisha Fjetja e Shėn Mėrisė, nė tė cilėn ndodhet muzeu, u ndėrtua nga fundi i shekullit tė XVIII dhe pėrfundoi nė 1797. Hapur: Nga e marta deri tė Shtunėn Orari: 9°°-16°° nė dimėr; 09°°-13³° dhe 16°°-19°° nė verė E hėnė: Pushim E diel: 09°°-14°° Dt. 1 Maj - 30 Shtator 09°°-13°°
eni (21/11/2016 19:43:21) I lumt atij un jam. Shum bukur e ka ber. Pershendetje nga Greqia...

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime