E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Krugman konsideron dhe se politika e kursimit si masë për dalje nga kriza debitore, që e promovon kancelarja gjermane Angela Merkel, është e gabuar dhe nuk i ka dhënë rezultatet e dëshiruara.
Pol Krugman: Greqia sivjet do ta braktisë Eurozonën


Greqia do ta braktisë Eurozonën që këtë vit, vlerësoi ekonomisti amerikan dhe fitues i Çmimit Nobel për ekonomi, Pol Krugman.

Sipas Krugmanit, të dy pakot për shpëtim të Greqisë nuk kanë dhënë rezultate, nga ata vendi nuk ka pasur dobi të madhe, dhe për këtë dalje e vetme do të jetë të heq dorë nga euroja dhe ta braktisë eurozonën.

Krugman konsideron dhe se politika e kursimit si masë për dalje nga kriza debitore, që e promovon kancelarja gjermane Angela Merkel, është e gabuar dhe nuk i ka dhënë rezultatet e dëshiruara.

Sipas tij, mënyrë më e mirë për shpëtimin e euros është lëshimi i euro-obligacioneve, të cilat do t'i emetonte Banka Qendrore Evropiane.

Publikuar: 02.08.2012 | 00:14
Lexuar: 725 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime