E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Këtë në propozim tekstin e vet me titull "Mëkati i Greqisë - histori e (pothuajse) një ndjekje të harruar" shkruan gazeta gjermane "Frankfurter algemajne cajtung". Gazeta, siç transmeton redaksia e Maqedonisë e Dojçe Veles, e analizon kontestin e Maqedonisë me Greqinë nga aspekti historik.
Shqetësimi i Athinës është për shkak të së kaluarës

Politika e jashtme greke për momentin po tenton ta përmirësojë imazhin e prishur të shtetit, por edhe krahas kësaj vëmendja e diplomacisë së Athinës edhe më tej është drejtuar nga armiku kryesor i politikës së jashtme, ndaj fqinjit me dy milionë banorë, anëtarësimin e së cilës në BE dhe NATO, Athina e pengon me të gjitha mjetet.

Këtë në propozim tekstin e vet me titull "Mëkati i Greqisë - histori e (pothuajse) një ndjekje të harruar" shkruan gazeta gjermane "Frankfurter algemajne cajtung". Gazeta, siç transmeton redaksia e Maqedonisë e Dojçe Veles, e analizon kontestin e Maqedonisë me Greqinë nga aspekti historik.

"Shkaku për irritimin e diplomacisë athinase gjatë përmendjes së pakicës së Maqedonisë duhet të kërkohet në të kaluarën. Në Greqi në vitin 1949 ka ndodhur përndjekje etnike, e cila deri më sot nuk është përpunuar me të vërtetë. Para pothuaj saktë një shekulli, në Luftën e parë Ballkanike Greqia okupoi një pjesë të madhe të rajonit historik të Maqedonisë nga Perandoria Otomane. Pjesa tjetër, e a.q. Maqedonia e Vardarit përfundimisht i takoi Jugosllavisë dhe një pjesë e vogël ('Maqedonia e Pirinit') Bullgarisë. Grekët në pjesë të mëdha të territorit të sapookupuar ishin pakicë. Veçanërisht rajoni veriperëndimor kufitar drejt Jugosllavisë u popullua me fshatarë sllovenë. Shumica prej tyre, duke u përkujtuar në skllavërimin në Greqi, në luftën civile greke u ndalën në anën e komunistëve, që e paguan shtrenjtë. Dhjetëra mijëra duhej të arratiseshin dhe nuk guxonin më ndryshe nga 'grekët e pastër' refugjatët të kthehen asnjëherë, shkruan "Frankfurter algemajne cajtung".

Në tekst theksohet se se gjatë këtyre ditëve sërish do të vijë deri te ashpërsimi i fjalorit diplomatik, për shkak të kërkesës që të respektohen të drejtat e pakicës maqedonase në Greqi, të cilën kryeministri Nikolla Gruevski e theksoi në takimin në Shkup me sekretarin e përgjithshëm të KB-së, Ban Ki-mun.

Publikuar: 03.08.2012 | 12:40
Lexuar: 798 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime