E diel, 9.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Komiteti Olimpik u tërhoq më parë nga kërkesa për të zbuluar gratë e mbuluara me ferexhe në disa disiplina ku konsiderohej si e pamundur ose e rrezikshme garimi i mbuluar, si xhudoja, pasi vendet arabe kërcënuan se do të tërhiqnin atletet e tyre.
Protestë gjysmënudo ndaj Komitetit OlimpikKatër aktiviste gjysmënudo të grupit ukrainas të të drejtave të femrave “Femen” u arrestua ditën e enjte, pas mbajtjes së një proteste të paautorizuar në Londër.

Policia mbërriti përpara bashkisë së Londrës, duke shpërndarë manifestueset, të cilat shprehën në mënyrën e tyre irritimin ndaj Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, për mbështetjen sipas tyre të vendeve muslimane që nëpërkëmbin të drejtat e gjinisë së tyre.

Komiteti Olimpik u tërhoq më parë nga kërkesa për të zbuluar gratë e mbuluara me ferexhe në disa disiplina ku konsiderohej si e pamundur ose e rrezikshme garimi i mbuluar, si xhudoja, pasi vendet arabe kërcënuan se do të tërhiqnin atletet e tyre.

Fotografitë treguan momente kur policët u detyruan të përdornin dhunë, për të vendosur nën kontroll demonstrueset që i rezistuan arrestimit.

I njëjti grup për të drejtat e femrave është bërë i njohur për protestat e tij të shumta të zhveshura, në misionin e mbrojtjes së të drejtave të gjinisë së tyre.

Për herë të fundit, “Femen” zgjodhi këtë rrugë gjatë Europianit të Polonisë dhe Ukrainës, kur shprehu duke u zhveshur kundër autoriteteve ukrainase, që sipas tyre toleronin shfrytëzimin e prostitucionit në vend.
Femen - Protestë gjysmënudo ndaj Komitetit Olimpik
Femen - Protestë gjysmënudo ndaj Komitetit Olimpik
Femen - Protestë gjysmënudo ndaj Komitetit Olimpik
Femen - Protestë gjysmënudo ndaj Komitetit Olimpik
Femen - Protestë gjysmënudo ndaj Komitetit Olimpik
Femen - Protestë gjysmënudo ndaj Komitetit Olimpik

Publikuar: 03.08.2012 | 14:46
Lexuar: 1251 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime