E diel, 28.08.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Mbrëmja me këngë artistike është pjesë e një turneu nëpër Maqedoni, Kosovë dhe Serbi – tri vendet e Ballkanit Perëndimor, në të cilat janë duke u mbajtur “Javët gjermane“ 2009.
Solistėt e Semper-Operės sė Dresdenit pėrmbyllin manifesimin

Në përmbyllje të “Javëve gjermane“ 2009 dy solistë të njërës prej operave më të njohura në botë, të Semper-Operës së Dresdenit, nesër do të fascinojnë publikun në Kosovë.

Tenori Timothy Oliver dhe pianistja Ekaterina Sapega do të prezantojnë programin e tyre, i cili përfshinë repertorin e këngëve artistike gjermane të periudhës klasike dhe romantike.

Ndër të tjera do të interpretohen vepra nga Ludwig van Beethoven, Felix Mendelssohn-Bartholdy dhe Richard Strauss. Të dy artistët janë të angazhuar në Operën shtetërore të Saksonisë në Dresden (Semperoper), duke u përqendruar rregullisht në shpërndarje të ndryshme të roleve.

Mbrëmja me këngë artistike është pjesë e një turneu nëpër Maqedoni, Kosovë dhe Serbi – tri vendet e Ballkanit Perëndimor, në të cilat janë duke u mbajtur “Javët gjermane“ 2009.
Publikuar: 16.10.2009 | 03:16
Lexuar: 1108 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime