E shtunë, 24.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Arsyet për shkak të së cilave u inkuadrua drejt ndryshimit dhe plotësimit të Ligjit të Ujërave dolën nga zbatimi i tyre praktik dhe kanë për qëllim që ta përmirësojnë dhe lehtësojnë zbatimin e tij", theksoi Ademi.
Ademi:Ndryshimi dhe plotėsimi i Ligjit tė Ujėrave ėshtė nė pėrputhje me kėrkesat e bujqve parashtruar Qeverisė
- Ligji i Ujërave në periudhën e kaluar u ndryshua dhe u plotësua disa herë si rezultat i nevojës për harmonizimin e të njëjtit me dispozitat e ligjeve të tjera, por edhe për shkak të harmonizimit me direktivat e BE-së, tha në pres konferencën e sotme lidhur me ndryshimet e këtij ligji, ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Abdilaqim Ademi.

"Procesi i përgatitjes së ndryshimeve dhe plotësimeve të propozim ligjit të ujërave filloi në maj të vitit 2012. Në periudhën e përgatitjes u zbatuan konsultime të gjera me të gjitha palët e tanguara. Nga MMJPH të gjitha vërejtjet u shqyrtuan në mënyrë serioze dhe shumica prej tyre u pranuan. Arsyet për shkak të së cilave u inkuadrua drejt ndryshimit dhe plotësimit të Ligjit të Ujërave dolën nga zbatimi i tyre praktik dhe kanë për qëllim që ta përmirësojnë dhe lehtësojnë zbatimin e tij", theksoi Ademi.

Sipas tij, ndryshimi dhe plotësimi i Ligjit të Ujërave është në përputhje me kërkesat e bujqve dhe prodhuesve të peshqve që u parashtruan para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë në drejtim të lehtësimit të procedurave për arritjen e të drejtës për shfrytëzimin e ujit për bujqit dhe për shfrytëzuesit e ujit për basen peshqish, që për shkak të përbërshmërisë së procedurave të parashikuara me Ligjin e Ujërave nuk kanë mundësi që t'i përdorin mjetet nga IPARD programi.

"Në drejtim të lehtësimit të procedurave, me Propozim-ligjin parashikohet mundësia që pronarët dhe shfrytëzuesit e tokës bujqësore të kenë mundësi që të shfrytëzojnë ujë për ujitje pa marrë leje, në rast kur toka nuk është e mbuluar me sistemin për ujitje dhe kur sasitë e nevojshme të ujit nuk e tejkalojnë 1l/sekondë. Me ndryshimet e propozuara të këtij ligji, ndërsa në drejtim të lehtësimit të procedurave për shfrytëzimin e ujit për kultivimin e peshqve dhe shpendëve të ujit, është parashikuar që të mos zbatohet procedura koncesionuese, por e drejta për ujin të realizohet me lejen për shfrytëzimin e ujit. Kjo është edhe kërkesë e prodhuesëve të peshqve, për të cilët përpos dispozitave të Ligjit pët Peshkim dhe Akuakulturë, i cili përmban dispozita për blerje dhe shfrytëzim të tokës bujqësore, kështu edhe për ndërtim dhe legalizim të objekteve të ndërtuara pa leje për përpunim primar të prodhimeve bujqësore në të cilën bëjnë pjesë ndërtimet e dedikuara për kultivimin e peshqve dhe të blegëtorive", theksoi ministri Ademi

Publikuar: 27.12.2012 | 20:01
Lexuar: 723 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime