E diel, 25.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Cilat janë 10 makinat më të shtrenjta në botë? Ja listën me fotografi besoj se do tju pelqej...
10 Veturat mė tė shtrejta nė botė pėr vitin 2009/10
Cila është makina më e shtrenjtë në botë? 1931 Bugatti Royale Kellner Coupe ishte shitur për 8.700.000 $ në vitin 1987. Megjithatë, kjo makinë dhe shumë të ngjashme nuk do të përfshihen në këtë listë për shkak se ajo nuk është në dispozicion në treg sot. Është e vështirë të imagjinosh dikë në të vërtetë do të shpenzojë rreth 8 milionë dollarë për një makinë në vend që të përdorin atë për diçka më prodhimtare. Megjithatë, nëse keni të holla dhe mundësi, ju patjetër do të kalojnë një pjesë të vogël të kohes tuaj me këto supermakina në garazhin tuaj. Me posht i keni 10 makinat më të shtrenjta në treg.

1. Bugatti Veyron $ 1.700.000. Kjo është larg nga rruga e makinave më të shtrenjtë ligjore në dispozicion në treg sot. Kjo është më e shpejtë duke arritur përshpejtimin e makinave 0-60 në 2,6 sekonda. Ajo pretendon të jetë makinë më të shpejtë me një shpejtësi të lartë prej 253 mph +. Megjithatë, për titullin e makinave më të shpejtë shkon SSC Ultimate Aero që tejkalojnë 253 mph shtyn këtë makinë në vend për 2 te makinave më të shpejta.


Bugatti Veyron2. Lamborghini Reventon 1.600.000 $. Më i fuqishëm dhe më i shtrenjtë Lamborghini ndërtuar ndonjëherë është e dytë në listë. Ajo merr 3,3 sekonda për të arritur 60 mph dhe ka një shpejtësi maksimale prej 211 mph. Arsyja qe ka vetem 20 te tilla ne bote dhe dizajn i shkëlqyeshëm janë arsyet pse ai është kaq i shtrenjtë dhe i kushtueshëm.


Lamborghini Reventon3. McLaren F1 $ 970,000. Në vitin 1994, F1 McLaren ishte makina më e shpejtë dhe më të shtrenjtë. Edhe pse ajo ishte ndërtuar 15 vjet më parë, ajo ka një shpejtësi të pabesueshme krye të 240 mph 60 mph dhe duke arritur në 3,2 sekonda. Edhe si e sot, F1 McLaren është ende i lartë në listë e supermakinave shumë të sofistikuara.


 McLaren F1


4. Ferrari Enzo $ 670,000. supermakine më e njohur ndërtuar ndonjëherë. Enzo ka një shpejtësi maksimale prej 217 mph 60 mph dhe duke arritur në 3,4 sekonda. Vetëm 400 njësi janë prodhuar dhe është aktualisht duke u shitur për më shumë se $ 1.000.000 në ankand.


Ferrari Enzo
5. Pagani Zonda C12 F $ 667,321. Prodhuar nga një kompani e vogël e pavarur në Itali, F Pagani Zonda C12 është makinave e 5 më e shpejtë në botë. Ajo premton të ofrimit të një shpejtësi maksimale prej 215 mph + dhe ajo mund të arrijë në 3,5 sekonda 0-60.


Pagani Zonda C12 F

6. SSC Ultimate Aero $ 654,400. Aktualisht vetura me e shpejt ne bote me shpejtesi maksimale prej 257 mph + dhe duke arritur në 2,7 sekonda 0-60. Është vlerësuar se vetëm 25 të këtij modeli e saktë do të prodhuar ndonjëherë.

 SSC Ultimate Aero

7. Saleen S7 Twin Turbo $ 555,000. E parë e vërtetë superveture e prodhimit amerikan të vërtetuar, kjo është edhe kauboj 3 radhë për makinë të shpejtë në botë. Ajo ka një shpejtësi maksimale prej 248 mph + dhe ajo mund të arrijë në 3,2 sekonda 0-60.


Saleen S7 Twin Turbo

8. Koenigsegg CCX $ 545,568. Prodhim Suedez, Koenigsegg po lufton vështirë të bëhet makinë të shpejtë në botë. Aktualisht, ajo është 4 makina më e shpejtë në botë me një shpejtësi të lartë prej 245 mph + Koenigsegg prodhimin e makinave nuk po i jep dhe do të vazhdojnë të përpiqen dhe të prodhojë makina të shpejta. I deshirojme fat!!


 Koenigsegg CCX
9. Mercedes Benz SLR McLaren Roadster $ 495,000. Një Superveture GT, McLaren SLR eshte makina me transmetimit automatik të shpejtësive me një shpejtësi të lartë prej 206 mph + dhe duke arritur në 60 mph 3,8 sekonda. Kjo është një perzierje e luksit dhe fuqisë me një motor të fuqishëm të vërtetë, e cila rezulton në shfaqje të pazgjidhura dhe stil.


Mercedes Benz SLR McLaren Roadster
10. Porsche Carrera GT $ 440,000. Një Sueprmakine me kontrollin e stabilitetit dinamik dhe një shpejtësi maksimale prej 205 mph + dhe ajo mund të arrijë në 3,9 sekonda 0-60. Porsche Carrera GT apsolutisht njihet si nje makinë garash e vërtetë për të ofruar një ndjenjë të paparë te vozitjes në rrugë.
by:A.R

Porsche Carrera GT

Publikuar: 10.01.2010 | 16:32
Lexuar: 16919 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
taku (07/02/2010 15:22:27) slr per ne eshte e pa pare,vertet e shkelqyer
flamur (15/04/2010 00:34:23) bugatti veron ma i shpejti ne bote$170.000
shemsedin (06/05/2010 03:27:59) te gjitha jan vetura te mira po une e preferoi benzin
egzon (23/10/2010 09:34:24) shum vetra te mira po dihet se cila esht ma e mira ma e lira ma e forta qe veq pasqyren e saj me ken pas boll u kan per Koenigsegg CCX mu shum vetura te mira aaaaaaaaaaaa
boosi (19/12/2010 14:53:43) o kuku po te mira qitu kerrreeeeeeeeeeeee
xxxxx (24/03/2011 21:33:01) t fort kokan veturat por ma i miri prejt 10 veturave esht bugati dhe mclareni ferrari
shefqet (11/04/2011 20:51:19) super jan te gjitha kan formen shum te mir ju lumt dizajnerve
fffffff (06/05/2011 02:21:21) po ta kijem nje cheksshtau
genti (08/05/2011 21:05:30) bugati ma i shpejti ne bot
ismajl (04/07/2011 20:36:02) bugati ma i forti ne bote
meriton lleshi (12/07/2011 14:19:35) shumi i burke bugati ma i forti
egzoni (28/07/2011 19:35:35) saleen s7 twin turbo vetura me e forta ne bot edhe me e shpejta ne bot
tali (09/08/2011 19:50:02) ooo ma i forti esht aj qe e kemi se gjith jan te mir po nuk po mujna me mbrri dihet ma i miri bugati
imer (28/08/2011 16:10:46) mai i bukuri osht dihet pra pos kujt veq lamborgini
xxxxxx (10/10/2011 14:43:44) ma i miri buggati deri ne 1000 or ec shpejt
imer (10/10/2011 21:40:14) lamborgin osht per at qe din me evozit
besart (27/10/2011 11:43:58) nuk kam pa me te mir
kosova (08/11/2011 21:59:56) ma i mir kerri i babit temm valla se aj ecc ma shpejt se krejt
INA (27/07/2012 03:43:39) ku me kU TA HEQIN MENDJEN FARE KETO MAKINAT...
arlind (29/07/2012 17:41:11) kerri ma i mir osht Mercedes Benz slr Meclaren
fatoni (10/11/2012 20:34:10) ferrari numer 1
endrit haklaj (16/11/2012 22:32:34) dihet lamborghini ma i miri
rejani (17/11/2012 17:49:49) ssc ultimatume aero ma e shpelta e ma e mira
edison (30/12/2012 20:31:59) te gjith te mir
desa (14/01/2013 17:55:27) shummm te bukura te gjithat veturat
Astrit Xh.Muliqi (21/01/2013 23:09:03) Bugatti Veyron Ma I Shpejti Ma I Shtrejti
Tetova (02/02/2013 23:47:13) keri jem ma i mir prej kejtve. a e dini pse; se keri jem mi kryn punet ata kurni far fune sjan tum kry.
jon (15/02/2013 19:09:39) me kqyr holl e holl pagani zonda c12 eshte ma i miri po se rrok dhe sskon po apet kerri jem LAMBORGINI REVENT ja u bon papa
GRANIT (16/03/2013 03:06:36) SHUM TE BUKURA
aldo (25/08/2013 18:54:13) Me e mira e te mirave ssc ultimate aero
fidan (10/02/2014 20:13:33) lamburgjini a i fort
ermal (03/06/2014 20:31:14) mercedesi ma i miri
me i zgjuari prej jush (19/08/2014 17:30:38) nuk eshte fare e vertete qe lamborghini reventon eshte lamborghinini me i shpejte ne bote sepse eksiston "lamborghini veneno" qe eshte shume me i papare ,shume me i bukur dhe me i shtrenjte se lamborghini reventon ps :kerkoni ne google dhe shikoni fotot e saj ne google image dhe pastaj me tregoni!!!!!!!!!!
aleksi (23/01/2015 00:17:58) me pelquen jasht mase
bravo!!!!!
erdon (16/12/2015 16:51:44) te gjitha te bukura

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime