E mërkurë, 28.09.2016
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Të dhënat e mbledhura nga 3020 persona të moshuar me një mesatare prej 65 vitesh, të botuara në revistën shkencore Neurology, kanë treguar se kur personat vuajnë nga Alzheimeri gjasat për t’u prekur nga kanceri janë 69% më të pakta.
Sėmundja Alzheimer, rrezik mė i paktė pėr kancer


Një hulumtim i zhvilluar në SHBA ka treguar se personat të cilët vuajnë nga sëmundja e Alzheimerit kanë rrezik më të paktë për t’u prekur nga kanceri, derisa personat që vuajnë nga kanceri kanë po ashtu gjasa më të pakta për të vuajtur edhe nga sëmundja e Alzheimerit.

Të dhënat e mbledhura nga 3020 persona të moshuar me një mesatare prej 65 vitesh, të botuara në revistën shkencore Neurology, kanë treguar se kur personat vuajnë nga Alzheimeri gjasat për t’u prekur nga kanceri janë 69% më të pakta.

Te personat të cilat kanë pasur kancer është vërejtur 43% rrezik më i vogël për t’u prekur nga sëmundja Alzheimer, bëjnë të ditur hulumtuesit nga Washington University.

Për të kuptuar lidhshmërinë në mes këtyre dy sëmundjeve shkencëtarët thonë se ka nevojë edhe për hulumtime shtesë të cilat do të fokusohen në mekanizmat molekular të lidhura me to, rezultatet e të cilave do të ndihmojnë edhe në gjetjen e metodave për shërim nga këto sëmundje

Publikuar: 24.01.2010 | 06:29
Lexuar: 2227 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime