E premte, 25.07.2014
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Drejtuesit e universiteteve publike shqiptare, të mbledhur në Strugë më 22-23 Janar 2010, në një tubim të posaçëm të organizuar me nismën e Prof. Dr. Mujë Rugova, Rektori i Universitetit të Prishtinës, dolën me këtë PËRKUJTESË për bashkëpunim shumëplanësh të universiteteve publike shqiptare të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë.
Pėrkujtesė : Pėr bashkėpunim midis universiteteve publike shqiptare












Drejtuesit e universiteteve publike shqiptare, të mbledhur në Strugë më 22-23 Janar 2010, në një tubim të posaçëm të organizuar me nismën e Prof. Dr. Mujë Rugova, Rektori i Universitetit të Prishtinës, dolën me këtë PËRKUJTESË për bashkëpunim shumëplanësh të universiteteve publike shqiptare të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë.

Duke u nisur nga fakti që integrimi brendashqiptar (në radhë të parë arsimor dhe kulturor) është hapi i parë drejt integrimit rajonal dhe evropian, me qëllim që bashkëpunimi ndëruniversitar të zgjerohet më tej, në kuadrin e reformës së madhe arsimore për të arritur standardet që përmban Deklarata e Bolonjës, drejtuesit e universiteteve publike shqiptare, pas diskutimeve të frytshme që u zhvilluan për dy ditë me radhë në këtë tubim, vendosen që të ndërmerren hapa konkret për të ngritur në një nivel më të lartë bashkëpunimin ndëruniversitar.

I. Plani i veprimit për të përmbushur këto qëllime afatshkurtra dhe afatgjate, të përfshijë disa drejtime:

a. Përqasjen dhe përafrimin e programeve të njëjta të studimit për të lehtësuar lëvizjen e lirë të studentëve, si dhe transferimin e krediteve (ECTS), duke ruajtur pavarësinë universitare dhe lirinë akademike si dhe fleksibilitetin e programeve të studimit. Këto do të arrihen me anë të marrëveshjeve dypalëshe ose shumëpalëshe për ekuivalentimin e studimeve të ciklit të parë;

b. Hapjen e programeve të përbashkëta të studimit, sidomos për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve;

c. Rritjen dhe zgjerimin e bashkëpunimit përmes projekteve të ndryshme hulumtuese në kuadrin e programeve të BE-së (TEMPUS, ERASMUS, FP7, etj.), si dhe organizimim e veprimtarive të përbashkëta me karakter kërkimor dhe shkencor;

ç. Shkëmbimin e stafit akademik për realizimin e disiplinave mësimore sipas kërkesave të universiteteve publike shqiptare mbi bazën e marrëveshjeve dhe kontratave dypalëshe dhe shumëpalëshe;

d. Bashkërendimin e punës për hartimin e teksteve të përbashkëta në shkencat me karakter kombëtar, si dhe për të përzgjedhur e përkthyer tekstet themelore më të arritura të universiteteve botërore në të gjitha fushat e shkencës.

dh. Përfshirjen e gjuhës Shqipe në të gjitha programet e studimit dhe fakultetet e universiteteve publike shqiptare, në formën e kurseve për kulturën gjuhësore, me qëllim që të rritet kujdesi dhe aftësimi praktik i studentëve për ta folur dhe për ta shkruar drejt gjuhën tonë amtare;

e. Hartimin e një programi për projekte të përbashkëta artistike në muzikë, arte figurative dhe dramë, midis Akademisë së Arteve të Tiranës, Universitetit të Prishtinës dhe Universitetit Shtetëror të Tetovës.

II. Tubimi i Strugës vendosi:

a. gjatë këtij viti akademik të ngrihen grupe të ekspertëve në nivel fakultetesh, departamentesh dhe programesh studimi për të konkretizuar mundësitë e përafrimit të programeve ekzistuese si dhe për të përgatitur propozimet e duhura për hapjen e programeve të përbashkëta të studimit duke u mbështetur në përvojat e universiteteve evropjane;
b. Grupet e ekspertëve të ngrihen dhe të funksionojnë në këto drejtime;
1. për çështjet ligjore institucionale të universiteteve publike shqiptare me qëllim që të lehtësohen procedurat për lëvizjen e studentëve brenda programeve të njëjta të studimit;
2. për shkencat shoqërore;
3. për shkencat natyrore dhe teknike;
4. për shkencat ekonomike dhe juridike;
5. për shkencat mjekësore;
6. për artet.
c. Grupet e ekspertëve të ngrihen dhe të realizojnë detyrat e përcaktuara brenda periudhës Mars-Maj 2010.
ç. Në fillim të vitit akademik 2010/2011 tubimi i dytë i drejtuesve të universiteteve publike shqiptare (Tetor, 2010) të marrë në shqyrtim raportet e grupeve të ekspertëve dhe per të marrë vendimet e duhura;

III. Në përfundim:

a. për të lehtësuar zbatimin e këtij plan-veprimi, të krijohet një link i veçantë brenda faqeve ekzistuese të internetit gjatë muajit Shkurt 2010;
b. për të jetësuar konkretizimin e detyrave të kësaj PËRKUJTESE deri në tubimin e dytë (30 Maj, 2010), u vendos që të ngrihet një këshill koordinues me pjesmarrjen e rektorëve të të gjithë universiteteve publike shqiptare nën kryesinë e Prof. Dr. Mujë Rugova.

Përkujtesë : Për bashkëpunim midis universiteteve publike shqiptare

Emrat e drejtuesve të universiteteve publike shqiptare
1. Dhori Kule-Univ. Tiranë
2. Mujë Rugova-Univ. Prishtinë
3. Jorgo Kaçani-Univ. Politeknik Tiranë
4. Gjergji Mero-Univ. Korçë
5. Agron Reka-Univ. Tetovë
6. Petrit Malaj-Akademia e Arteve Tiranë
7. Liman Varoshi-Univ. Elbasan
8. Gëzim Sala-Univ. Gjirokastër
9. Artan Haxhi-Univ. Shkodrës
10. Agim Kukeli-Univ. Durrës
11. Tanush Shaska-Univ. Vlorë
12. Fatos Harizaj-Univ. Bujqësor Tiranë


Përgatitur nga:
Prof. Ali Jashari, Universiteti i Korçës
Prof. Ismail Ahmedi, USHT
Prof. Osman Gashi, UP
Shefik Shehu, USHT


Strugë, 23 Janar 2010


Konferenca e Rradhës e Rrjetit të Universiteteve Publike Shqiptare
Strugë, 22-23 Janar 2010
Emri Mbiemri Funksioni Universiteti E-maili Tel.
Mujë Rugova Rektor UP mujë.rugova@uni-pr.edu
+37745202060
Petrit Malaj Rektor Akademia e Arteve-Tiranë petritmalaj@hotmail.com
+355682034669
Agron Reka Rektor USHT agron.reka@unite.edu.mk
+38971332444
Gjergji Mero Rektor Univ. Korçës gjergjimero@unkorce.edu.al
gjmero@yahoo.com
+35582242230
Ali Jashari Zv.Rekor Univ. Korçës alijashari@yahoo.com
+355694040272
Liljana Reqka Zv.Rektor Univ. Gjirokastrës liljanarecka@yahoo.com
+35584268025
Eljana Mosko Drejtor-Zyra për Marëdhënie me Jashtë Univ. Gjirokastrës eljanamosko@yahoo.com
+35584268024
Ismail Ahmedi Zv.Rektor USHT ahmedi_i@hotmail.com
+38971 332555
Reshat Qahili Zv.Rektor USHT reshat.qahili@unite.edu.mk
+38971244865
Agim Nuhiu Dekan-Juridik USHT agimnuhiu@yahoo.com
+38972275742
Shefik Shehu Shef-Zyra për Marëdhënie me Jashtë USHT shefik.shehu@unite.edu.mk
+38970383664
Bujar Ahmedi Pro-Dekan-Juridik USHT bujar_81@yahoo.com
+38970276800
Enver Kutllovci Zv.Rektor UP enver.kutllovci@uni-pr.edu
+37744250742
Naser Mrasori Zv.Rektor UP naser.mrasori@uni-pr.edu
+37744120821
Bajram Berisha Zv.Rektor UP bajram.berisha@uni-pr.edu
+37744908360
Bajram Ukaj Dekan-Juridik UP bajramukaj@hotmail.com
+37744201055
Osman Gashi Dekan-Filologjik UP ogashi@gmail.com
+37744174174
Fatmir Vadahi Zv.Rektor Univ. Shkodrës fatmirvadahi@gmail.com
+355692283634
Frederik Cane Zv. Rektor Univ. Elbasanit canef956@gmail.com
+355692051365
Artan Peqini Zv.Rektor Akademia e Arteve-Tiranë apeqini@yahoo.com
+355692147143





Publikuar: 25.01.2010 | 19:40
Lexuar: 2043 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:





Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime