E premte, 20.07.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Qeveria paguan demet e fatkeqesive natyrore

Publikuar: 29.03.2010 | 00:18
Lexuar: 1793 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
Komuna Haraēinės (01/04/2010 13:04:00) Teksti i press konferencės tė mbajtur nga kryetari i Komunės, z.Bastri Bajrami

Vendimi i Qeverisė pėr tė dėmshpėrblyer pasojat nga vėrshimet dhe katastrofat tjera natyrore pėr komunat e Valandovės, Pehēevės, Krushevės, Mogilės dhe Velesit ėshtė njė vendim diskriminues pėr Komunėn e Haraēinės, nėnēmues pėr qytetrarėt dhe totalisht i papranueshėm. Ja ku janė raportet, apo proēesverbalet qė janė bėrė pas vėrshimeve dhe katastrofave tjera natyrore qė gjatė vitit tė kaluar ndodhėn nė Komunėn e Haraēinės. Kėtu janė raportet pėr vėrshimin e kanalit nė Orllancė dhe pėr dėmėt qė janė bėrė nė bujqėsi si pasojė e goditjes nga breshėri. Kėto dokumente janė dorzuar menjėherė Qeverisė dhe ajo nuk na ėshtė pėrgjigjur aspak, ndėrsa tani me vendimin e saj na diskriminon dhe dėshmon se aspak nuk e ka marrė parasysh se edhe banorėt e Komunės sė Haraēinės kanė pėsur dėme nga katastrofat natyrore. E nderuara Qeveri, nėsė nuk e dini ju rikojtojmė se buxheti i Maqedonisė mbushet edhe me mjetet financiare tė qytetarėve tė Komunės sė Haraēinės. Territori i Komunės sė Haraēinės ėshtė nė kuadėr tė Republikės sė Maqedonisė, prandaj kėrkojmė qė menjėherė tė shyrtoni vendimin qė keni marrė dhe tė shtoni edhe Komunėn e Haraēinės nė listėn e komunave tė cilat duhet tė dėmshpėrblehen. Nė rast se ju nuk e merrni parasysh kėtė kėrkesė tonėn, atėherė do na detyroni qė tė radikalizojmė situatėn dhe tė shpallim padigjueshmėri ndaj institucioneve duke mos paguar tatime ndaj shtetit sepse ju nuk na konsideroni si pjesė e territorit tė Republikės sė Maqedonisė. 29.03.2010 Haraēinė - Shkup

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime