E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Që të dy ata janë paditur nga një përfaqësues i një anëtari të bandës Spirit, që thotë se Ledd Zeppelin kanë vjedhur “Stairway to Heaven” nga kënga e tyre “Taurus”.
Plant: Nuk më kujtohet kur e kompozova “Stairway...”


Vokalisti i Led Zeppelin, Robert Plant, tha gjatë një seance gjyqësore për autorësinë e hitit të vitit 1971 “Stairway to Heaven”, se nuk e kujton mirë kohën kur ishte kompozuar.

Ai pretendon se nuk e mban mend takimin me grupin Spirit, që pretendon se Led Zeppelin i ka vjedhur fillimin e atij që konsiderohet si himn i muzikës “rock”.

“Stairëay to Heaven”, njëra prej hiteve muzikore më të dëgjuara dhe ndër kryeveprat e Ledd Zeppelin, ka dërguar në gjykata kitaristin Jimmy Page dhe këngëtarin Robert Plant.

Që të dy ata janë paditur nga një përfaqësues i një anëtari të bandës Spirit, që thotë se Ledd Zeppelin kanë vjedhur “Stairway to Heaven” nga kënga e tyre “Taurus”.

“Stairway to Heaven” është realizuar në vitin 1971, ndërsa “Taurus” në vitin 1967.

Publikuar: 23.06.2016 | 11:30
Lexuar: 1852 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime