E shtunë, 15.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Kërkimet e reja kanë zbuluar se marijuana shkëput lidhjet që formohen në këto zona të trurit, duke krijuar boshllëqe.
Ja pse kanabisi është i dëmshëm për ju
Një studim mbarëbotëror ka identifikuar arsyet se pse kanabisi dëmton pjesë të trurit për të shkkatuar dëme domethënëse afatgjata.
Ndërsa truri jonë zhvillohet, ne formojmë zona neurale që shërbejnë për memorien afat-shkurtër.

Ky proces nxjerr jashtë projeksionet e panevojshme, duke lënë vetëm lidhjet sistematike të sakta në këtë zonë të trurit.

Këto zona na lejojnë ne të marrim informacionin e fundit si për shembull se ku kemi lënë çelësat apo celularin, apo se çfarë tha dikush pak moment më parë.

Ato gjithashtu veprojnë si fondacion për memorien afatgjatë.

Kërkimet e reja kanë zbuluar se marijuana shkëput lidhjet që formohen në këto zona të trurit, duke krijuar boshllëqe.

Zbulimet e bëra nga Universiteti Osaka i Japonisë na ofrojnë një vëzhgim të vogël por shumë domethënës në mënyrën se si kanabisi ndikon në trurin tonë.

Publikuar: 13.09.2016 | 18:10
Lexuar: 1611 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime