E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

“Në këtë film është me rëndësi të madhe zbulimi i mitit mbi fshehjen e Snowden-it në Hong Kong. tregon se cili ishte grupi që e mbështeti, ishin refugjatë”, tha Jonathan Man, avokat i Snowden-it.
Filmi për Snowden, Oliver Stone: Përndjekja, humbje për demokracinë

Filmi i kushtuar Eduard Snowden-it pati premierën e tij në Hong Kong të premten mbrëma dhe të afërmit e ish-kontraktorit të NSA-së ishin në radhë të parë.

“Në këtë film është me rëndësi të madhe zbulimi i mitit mbi fshehjen e Snowden-it në Hong Kong. tregon se cili ishte grupi që e mbështeti, ishin refugjatë”, tha Jonathan Man, avokat i Snowden-it.

Filmi me regji të Oliver Stone ka një mesazh thelbësor: zbulimi i informacioneve sekrete nga Snowden dhe përndjekja e tij prej autoriteteve amerikane dëshmojnë sipas regjisorit të madh një humbje dramatike për demokracinë.

Për realizimin e filmit janë derdhur fonde deri dhe nga Gjermania e Franca, por Amerika jo. Edhe premiera botërore e tij u bë në kuadër të Festivalit të Filmit në Toronto të Kanadasë dhe jo në SHBA.

Pati një prezantim të pare në San Diego në kuadër të “Comic-Con”, por në atë rast u përjashtua publiku i gjerë.

Filmin, Stone nuk e realizoi dot në Amerikë. “Të gjitha studiot e mëdha e refuzuan”, rrëfeu ai në një intervistë dhënë ditë më parë gazetës gjermane “Sonntagszeitung” ( zontag-cajtung); “Hollivudi është burracak”.

Raporte të ndryshme në mediat ndërkombëtare tregojnë se Snowden, më shumë gjasë, mund të jetë konkurrent për nobelin e sivjetshëm të paqes.

/ Top Channel

Publikuar: 03.10.2016 | 15:31
Lexuar: 1240 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime