E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Sipas BBC, arkeologët thonë se fymëzimi për Luftëtarët e Terrakotës mund të ketë ardhur nga Greqia e lashtë.
Grekët shkuan në Kinë shumë përpara Marko Polos
Kina dhe Perëndimi ishin në kontakt shumë më herët se eksploratori europian, Marko Polo, të shkonte në Kinë.

Sipas BBC, arkeologët thonë se fymëzimi për Luftëtarët e Terrakotës mund të ketë ardhur nga Greqia e lashtë.

Madje ata thonë se artizanët grekë mund të kenë trajnuar vendasit në Kinë që në shekullin e tretë Para Krishtit.

Udhëtimi i Marko Polos në shekullin e 13-të drejt Kinës mendohet se ka qenë i pari nga një europian.

“Tani kemi prova se lidhjet mes Kinës së Perandorit të Parë dhe Perëndimit mund të kenë ekzistuar që përpara hapjes formale të Udhës Mëndafshit”, tha arkeologu i njohur, Li Xiuzhen.

Një tjetër studim ka gjetur gjurmë ADN-je europiane në disa zona në Kinë, çka sugjeron se ata mund të kenë jetuar aty edhe përpara Perandorit të Parë.

8 mijë terrakotat u zbuluan jo shumë larg varrit të Perandorit të Parë në vitin 1974.

Në Kinë nuk ishte traditë që të bëheshin statuja kaq të mëdha, ato zakonisht ishin diku tek 20 centimetër.

Ky ndryshim mendohet se është ndikuar nga arti dhe skulptura greke.

Detajet e këtyre studimeve do mund të ndiqen në një dokumentar të BBC.

Publikuar: 12.10.2016 | 14:56
Lexuar: 8202 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime