E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Për kontributin e tij shkencor foli akademiku Ivan Katarxhiev, sekretar i Departamentit për shkenca shoqërore pranë ASHAM-it, i cili tha se Ortajli është shkencëtar me interes të gjerë të historisë të Perandorisë otomane.
Historiani turk Ilber Orajt zgjidhet anëtar të ASHAM-it jashtë grupit punuesLigjëratë me temë "Maqedonia në ditët e fundit nga Perandoria otomane" u mbajt sot në Akademinë e Shkencave dhe Arteve me rastin e zgjedhjes të prof. dr. Ilber Ortajli për anëtarë të ASHAM-it jashtë grupit punues.

Për kontributin e tij shkencor foli akademiku Ivan Katarxhiev, sekretar i Departamentit për shkenca shoqërore pranë ASHAM-it, i cili tha se Ortajli është shkencëtar me interes të gjerë të historisë të Perandorisë otomane.

Akademiku Katarxhiev tregoi se kujdes të veçantë meriton libri i Ortjali i titulluar "Shekulli më i gjatë i Perandorisë", i cili siç tha, për herë të parë në Ballkan është publikuar në vitin 2008, ndërsa në vitin 2009 edhe në gjuhën maqedonase.

Ortajli në fjalimin para të pranishme tha se nëse nuk ishin luftërat e ballkanit, nëse nuk ishte Lufta e Parë Botërore dhe nëse turqit nuk merrinin pjesë në të, Maqedonia do të ishte shumë më e madhe.

Publikuar: 23.11.2011 | 23:22
Lexuar: 1468 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime