E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Çdo faqe historie dhe pëllëmbë toke dëshmorët e kombit e kanë kthyer në histori të lavdishme dhe tokë martire, sepse kjo tokë është ujitur me gjak lirie dhe është shndërruar në tokë paqeje, tha në mes tjerash në referatin e tij, Rektori i USHT-së, Prof. dr. Vullnet Ameti.
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit (Fotoreportazh)
SHVL – UÇK, në bashkëpunim me USHT-në, në Qendrën e kulturës në Tetovë, me një Akademi përkujtimore e shënuan 5 Majin, Ditën e dëshmorëve të kombit.

Në këtë akademi e cila filloi me intonimin e himnit kombëtar, nga tenori i mirënjohur Kastriot Tusha, morën pjesë familjarët e dëshmorëve, të plagosurit dhe invalidët e luftës, anëtarë të Shtabit të përgjithshëm të UÇK-së dhe personalitete të ndryshme nga trevat mbarëkombëtare.

“Është dita më e dhimbshme, por edhe më sublime e qenies shqiptare, për t’i nderuar të gjithë ata që nuk jetojnë fizikisht, por që shpirtërisht janë në zemrat e kombit”, u tha në këtë akademi.

Akademinë përkujtimore e hapi, z. Rafiz Aliti, - Komandant ,,Mësuesi”. Ai, me këtë rast duke i ftuar të pranishmit që me një minutë heshtje të nderojnë të gjithë dëshmorët e kombit, tha se shqiptarët janë popull krenar, pasi gjithmonë në momentet kritike, ka pasur djem e vajza që kanë qenë të gatshëm të sakrifikojnë jetën e tyre për të mirën e kombit.
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit

Referatin kryesor kushtuar Ditës së dëshmorëve të kombit e lexoi rektori i USHT-së, Prof. dr. Vullnet Ameti, i cili me këtë rast tha se 5 Maji, dita e dëshmorëve të kombit, që shënohet në mbarë hapësirat shqiptare, duke filluar nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Lugina e Preshevës dhe gjithandej ku jetojnë shqiptarët dhe frymojnë në rrethanat e reja, me emrin liri dhe shtet.

E gjithë kjo krenari kombëtare që ndjejmë është në lavdinë e dëshmorëve të kombit. Çdo faqe historie dhe pëllëmbë toke dëshmorët e kombit e kanë kthyer në histori të lavdishme dhe tokë martire, sepse kjo tokë është ujitur me gjak lirie dhe është shndërruar në tokë paqeje, tha në mes tjerash në referatin e tij, Rektori i USHT-së, Prof. dr. Vullnet Ameti.
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit
USHT dhe SHVL – UÇK e shënuan Ditën e dëshmorëve të kombit

Publikuar: 08.05.2013 | 20:38
Lexuar: 1600 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime