E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Një njeri i popullit për 50 vjet të karrierës së tij, Qamili i Vogël nuk ishte vetëm këngëtar popullor, por ai ishte edhe poet e kompozitor popullor, punëtor i palodhshëm i cili tërë jetën ia kushtoi këngës dhe përhapjes së saj në popull.
Qamili i Vogël, njeriu me vepër të madhe
Një epitaf me pesë vargje që gjendet në njërin prej varreve në varrezat e qytetit të Gjakovës, tregon më së miri për jetën dhe veprën e njeriut që tash e njëzet e dy vjet shtrihet aty, Qamil Muhaxhirit, apo siç njihet nga të gjithë Qamili i Vogël. Një njeri i popullit për 50 vjet të karrierës së tij, Qamili i Vogël nuk ishte vetëm këngëtar popullor, por ai ishte edhe poet e kompozitor popullor, punëtor i palodhshëm i cili tërë jetën ia kushtoi këngës dhe përhapjes së saj në popull.

O ju shokë, miq’ e dashamirë:
Kur t’kaloni ndoj her’ k’tu pari -
K’thehuni e m’kqyrni ku jam i shtrirë,
Ndoshta pak ju hiqet malli !

Këto fjalë që janë n’kët guri -
Për kujtim ua lash n’atë jetë,
Se jam kenë gjithmonë i juaji,
Ju këndova pa hiq pritesë./zeri/

Publikuar: 02.01.2014 | 11:57
Lexuar: 1061 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime